Ezine Seferşah Camii, Sultan Yıldırım Bayezid döneminde yaptırılmış ve zaman içinde birçok kez onarılmıştır.Caminin avlusunda Seferşah Bey'in temsili kabri bulunur.

Ezine Seferşah Camii, Sultan Yıldırım Bayezid döneminde yaptırılmış ve zaman içinde birçok kez onarılmıştır.Caminin avlusunda Seferşah Bey’in temsili kabri bulunur.

Ezine Seferşah Camii Tarihi

Ezine Seferşah Camii, Sultan Yıldırım Bayezid zamanında yaşamıl olan ve yörede Sefer Şah adıyla bilinen hayırsever tarafından yaptırılmıştır. Caminin kıbleye bakan avlusu tarafında Sefer Şah’ın temsili kabri bulunmaktadır. Aslında Sefer Şah’ın kabri Şam’da yer almaktadır, burası sadece temsili olarak yapılmış bir kabirdir.

Sefer Şah, o yıllarda Sultan Yıldırım Bayezid tarafından Mısır’a elçi olarak gönderilen bir alim, diplomat olduğu bilinmektedir. Kaynaklarda asıl adı Kadı Zeynüddin Sefer Şah olarak yer almaktadır.

Sefer Şah’ın Ezine’de cami dışında aslında büyük bir hamamı, Kur’an Kursu ve tam olarak evsafı bilinmeyen başkaca hayır kurumları da döneminde bulunmaktaydı. Ancak günümüze yalnızca cami ve hamamı ulaştırılabilmiştir. Ayrıca belirtmek gerekir ki, Sefer Şah Camii, yakın zamanda bir restorasyon çalışması geçirmiş ve yenilenmiştir. 

Seferşah Camii Restore Edildi

Seferşah Camii, yapılan tadilat neticesinde aslına uygun hale getirilmeye çalışıldı. Cami’nin bitişiğindeki ek ibadet yeri kaldırıldı. Bahçe tamamen elden geçirilerek yeniden düzenlendi. Abdest alma yerleri ve tuvaletler tekrar yapıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen tadilat çalışması tamamlandığı için tarihi cami, Diyanet Teşkilatına teslim edilerek yeniden ibadete açıldı.

Seferşah Camii Nerede?

Seferşah Camii Fotoğrafları

ezine sefersah camii tarihi 300x199 - Seferşah Camii

Ezine Seferşah Camii