Ezine tarihinde büyük bir öneme sahip olan Alexandreia Troas Antik Kenti yaklaşık 22km uzaklıkta olan Dalyan Köyü'nde, M.Ö 310 tarihinde Antigonos tarafından kurulmuştur

Ezine tarihinde büyük bir öneme sahip olan Alexandreia Troas Antik Kenti yaklaşık 22km uzaklıkta olan Dalyan Köyü’nde, M.Ö 310 tarihinde Antigonos tarafından kurulmuştur. Alexandreia Troas Antik Kenti dönemin en büyük antik kentidir.

alexandreia troas antik kenti resimleri 300x225 - Alexandreia Troas Antik Kenti

Alexandreia Troas Antik Kenti Resimleri

Alexandreia Troas Antik Liman, Roma dönemi içerisinde kullanılması nedeniyle Roma mimarisine ait birçok yapı barındırmaktadır. Halen günümüzde antik kentte liman, çarşı, hamam ve saray kalıntılarına ulaşılmaktadır. Hristiyanlığın başlangıç noktası olan Alexandreia Troas Antik Kenti her yıl binlerce turisti misafir etmektedir.

alexandreia troas antik kenti hamam kalintilari 300x176 - Alexandreia Troas Antik Kenti

Alexandreia Troas Antik Kenti Hamam Kalıntıları

Roma Döneminde de kullanılan antik kentte Roma mimarisine ait birçok yapı bulunmaktadır. Günümüze bu antik kentten liman, hamam, çarşı ve saray kalıntıları ulaşmıştır. Hristiyanlığın başlangıç noktası olan Alexandreia Antik Kenti her yıl binlerce turist almaktadır.

Alexandreia Troas Antik Kenti Tarihçesi

Kent MÖ 4. yüzyılın sonlarında Antigonos tarafından Antigoneia adıyla kurulmuştur. Antik kent kuruluşunda etrafında yer alan Gargara, Hamaksitos, Neandria, Kolonai, Larisa, Kebren ve Skepsis kentlerinin halkı buraya yerleştirilmiş. Antik kentte daha önce Alman bir ekip tarafından yapılan kazılar, 2011 yılında Ankara Üniversitesi’ne devredilmiştir. Troas Antik kenti’nde Maldelik diye bilinen bir yapı ile Herodes Attikus Hamamı dikkat çeker. Bu hamam Anadolu’da bilinen en büyük yapılardan biridir. Hamamın batısına bitişik büyük boyutlara sahip bir gymasium yer almaktadır.

Alexandreia Troas Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Çanakkale, Ezine İlçesi üzerinden köy minibüsleri ile ulaşım sağlanabilir.