1350 dönüm alana kurulan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 92 fabrikanın faaliyete geçmesi ile birlikte birçok alana yatırım artacak ve istihdam sağlayacak

1350 dönüm alana kurulan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 92 fabrikanın faaliyete geçmesi ile birlikte birçok alana yatırım artacak ve istihdam sağlayacak.

Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Türkiye’nin ilk Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Çanakkale’nin Ezine ilçesinde hayata geçiyor. Temelleri 2017’de atılan bu proje ile bölgenin kaderini değiştirecek istihdam alanlarının artması planlanıyor.

Ezine Gıda İhtisas Bölgesi Konumu, Nerede?

Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi; Çanakkale’ye 45 km uzaklıkta İstanbul- İzmir otoyolunun tam üzerinde merkezi Ezine-Çınarköy olan 137 hektarlık bir alana kuruluyor. İç ve dış pazarlara, limanlara ve havalimanına yakınlık yönünden stratejik bir noktaya kuruluyor. Çevreye saygılı, yeşil, modern ve prestijli bir üretim merkezi planlandı ve kurulan bu alan 92 parsele ayrılarak 92 tane fabrikanın kurulması hedefleniyor.

ezine gida ihtisas osb logo - Ezine Gıda İhtisas OSB Tanıtım Videosu Yayınlandı

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Bugün yapılan yatırım sadece Ezine ilçesi ile sınırlı değil o bölgedeki Ayvacık, Bayramiç ve Çanakkale’ye de istihdam sağlayacaktır.Çanakkale kendi yerli üreticisi dışında marka olmuş uluslararası açıdan büyük yatırımları da bulunan firmaların gelebileceği konum haline gelecektir.

Çanakkale Ezine Gıda OSB Neden Önemli?

1350 dönüm yani 135 futbol sahası büyüklüğünde alana kurulan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde 92 fabrikanın faaliyete geçmesi ile birlikte birçok alana yatırım artacaktır. Bu alanlar; peynir üreitimi, pastorize süt üretimi, sofralık zeytin üretimi, balık üretimi, et ürünleri üretimi, meyve püresi üretimi, salça üretimi gibi çok sayıda tesis kurulacaktır. Kurulacak bu tesisler istihdam açısından çok büyük bir öneme sahiptir.

ezine gida ihtisas osb - Ezine Gıda İhtisas OSB Tanıtım Videosu Yayınlandı

Ezine Gıda İhtisas OSB Çalışmalarında Son Durum

Sanayinin gelişmesi ile birlikte oluşacak olan göç ile 10-15 bin olan nüfusun 20-25 bine çıkması planlanmaktadır. Kurulacak fabrikalar ile istihdamın artmasını sağlamasıyla birlikte genç nüfusun da tarıma teşviki hedeflenmektedir. Yaklaşık 8 bin tarım işçisinin çalışma imkanı bulabileceği bu projede bilinçli tarım ile profesyonelleşerek ülke ekonomisine büyük katkı sağlanması düşünülmektedir. Tarım Gıda Sanayi Bölgesinin üreticiye olduğu kadar sanayiciye de büyük katkısı olacaktır. Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak en başından itibaren “İyi yapan kazanacak” mottosu ile yola çıkılmaktadır.

Ezine Gıda İhtisas OSB Tanıtım Filmi

kaynak :canakkaleezinegiosb.org